Cuda się zdarzają – warsztaty z Adamem Sztabą

Dawno temu w odległej galaktyce…

Niezupełnie 😉

to wszystko wydarzyło się w ubiegły weekend na warsztatach zespołu instrumentów dętych i zespołu jazzowego w „Leśnej Polanie”, a więc całkiem blisko Raciborza. Można zatem śmiało powiedzieć, że aby dotknąć gwiazd, czy też spacerować w chmurach nie trzeba opuszczać naszej pięknej planety, wystarczy uczyć się gry na instrumencie w naszej szkole, ale zacznijmy od początku…

Warsztaty weekendowe to już niemal tradycja w naszej szkole, to czas pracy przede wszystkim, ale również integracji i zabawy.

Tym razem miało być wyjątkowo…

Wiadomość o tym, że warsztaty z instrumentalistami poprowadzi ADAM SZTABA wszyscy przyjęli z pewną dozą niedowierzania i ekscytacji zarazem. Większość z nas zna pana Sztabę z telewizji, wiemy że jest bardzo wymagający, że pracuje z najlepszymi artystami w Polsce i za granicą. W głowach uczniów i nauczycieli kłębiły się pytania: czy nie będzie zawiedziony współpracą z młodzieżą, która dopiero rozpoczyna przygodę z muzyką, czy sprostamy jego oczekiwaniom? Przysłane utwory, zaaranżowane specjalnie na potrzeby warsztatów nie były łatwe (można by nawet powiedzieć, że z ”odległej galaktyki”). Niepokój narastał…

Pierwsze spotkanie z NIM rozwiało wszelkie wątpliwości, wzięliśmy się wszyscy do pracy…

Trudno znaleźć odpowiednie słowa, aby opisać co działo się na próbach. Wszyscy w orkiestrze grali tak, jakby urosły im skrzydła, wyzwoliliśmy niezwykłe pokłady pozytywnej energii, która udzieliła się każdemu, ci którzy wątpili w swoje możliwości przekonali się, że niemożliwe nie istnieje.

Wskazówki dotyczące wykonania poszczególnych fragmentów utworów orkiestra realizowała z najwyższym zaangażowaniem, a miejsca trudne uczniowie ćwiczyli do późnych godzin nocnych, zdecydowanie pod tym względem wyróżniali się chłopcy z sekcji rytmicznej.

W przerwach pomiędzy próbami można było porozmawiać z Panem Sztabą, stanąć w długiej kolejce po autograf, czy zrobić sobie zdjęcie.

Warsztaty zakończyły się koncertem w wykonaniu uczniów, absolwentów i nauczycieli naszej szkoły, których oklaskiwali wzruszeni rodzice i nauczyciele, z Panem Dyrektorem włącznie 😉

Można śmiało powiedzieć, że trzydniowe spotkanie z Adamem Sztabą uruchomiło wyobraźnię, marzenia oraz wyzwoliło uśpione możliwości wielu uczestników tych warsztatów. Oby ta energia, którą wyzwolił pan Sztaba była motorem do wytężonej pracy i sukcesów na przyszłość.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tych warsztatów – dyrekcji, oraz nauczycielom za opiekę – p., Joannie Maciejewskiej-Ratuś, p. Dariuszowi Wala, p. Jarosławowi Spałek oraz Radzie Rodziców za dofinansowanie warsztatów i słodki poczęstunek.

Zdjęcia w galerii

 

© 2015 PSM Racibórz, realizacja: JAPR