Warsztaty z improwizacji z prof. Sylvain Pluyaut

Po zakończonym konkursie organowym, jeden z członków jury, Sylvain Pluyaut – Profesor Konserwatorium Muzycznego w Dijon (Francja) – poprowadził dla chętnych uczestników konkursu oraz uczniów naszej szkoły – warsztaty z improwizacji. Okazało się, że na sali koncertowej naszej szkoły, oprócz organistów znalazło się wielu zainteresowanych improwizacją pianistów, zatem warsztaty dotyczyły zarówno improwizacji organowej, jak i fortepianowej.

Profesor prosił każdego z uczestniczących w nich osób o krótką prezentację swojego ulubionego utworu lub stylu improwizacji, a potem zachęcał uczestników do próbowania własnych sił i inwencji twórczych w imitowaniu zawartego w tej prezentacji stylu. Oczywiście dawał wskazówki i naprowadzał każdego uczestnika na właściwą drogę jego stylu improwizacji, co dawało im wiele satysfakcji!

Dzięki Profesorowi Sylvain Pluyaut, uczniowie odkryli, że można zacząć improwizować na każdym poziomie zaawansowania gry na instrumencie, np. na fortepianie – będąc zarówno na poziomie Ćwiczeń ze Szkoły na fortepian A. M. Klechniowskiej, jak i Małych Preludiów / Inwencji J. S. Bacha. To samo dotyczy improwizacji organowej –  można zacząć będąc na poziomie Małych Preludiów i Fug J. S. Bacha, a także od poziomu wielkich Symfonii organowych F. Nowowiejskiego.

Na improwizację nigdy nie jest za późno – taki wniosek nasunął się wszystkim uczestnikom po skończonych warsztatach! Najważniejsza jest radość muzykowania, więc grajmy to, co nam w duszy gra!

Zdjęcia w galerii

© 2015 PSM Racibórz, realizacja: JAPR