Uczniowie naszej szkoły na Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów

17 listopada 2017 o 19.00 w Sali koncertowej im. Karola Stryji rozpoczął się X Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga.
Nasza szkoła postanowiła włączyć się w te wydarzenia i 20 listopada wybraliśmy się do Katowic na trzeci dzień przesłuchań.
Mieliśmy okazję zobaczyć zmagania sześciu dyrygentów. A byli to:

SAVENKOV DMITRY – Rosja

SILKIN VSEVOLOD – Rosja

SIT ADRIAN NGAI CHEUNG – Hong Kong

TARNOWSKI MACIEJ – Polska

TAY YUN SONG – Singapure

TOMASIEWICZ MACIEJ – Polska

Dyrygenci przed występem losowali utwory do wykonania. Mogliśmy dzięki temu wysłuchać takich utworów jak:

C. M. Webera: Uwertura do opery Oberon
G. Verdiego: Uwertura do opery Moc przeznaczenia
S. Moniuszki: Uwertura Bajka
L. van Beethovena: V Symfonia c-moll op.67
L. van Beethovena: VII Symfonia A-dur op. 92

Niektórzy z nas przez sen rozpoznają już pierwsze dźwięki VII Symfonii Beethovena, bo tę mieliśmy okazję wysłuchać aż 5 razy. Trochę lepiej było z Uwerturą Moc przeznaczenia, bo ta na szczęście pojawiła się tylko 4 razy:)

Jeżeli chodzi o dyrygentów, to nam najbardziej podobał się Polak – Maciej Tomasiewicz. Jego ruchy były bardzo czytelne i wyraźne. Każdy gest niósł ze sobą wiele emocji. W dyrygowaniu uczestniczyły nie tylko ręce, ale też całe ciało. Nawet jego włosy tańczyły rytmicznie (co widać na zdjęciu poniżej:). Słychać i widać było, że orkiestra mimo późnej pory i ogromnego zmęczenia, poddała się batucie młodego dyrygenta.  

Na pewno będziemy śledzić dalsze losy naszego faworyta. Życzymy mu sukcesów i powodzenia w dalszych etapach konkursu.

Konkurs wywołał wśród słuchaczy wiele pozytywnych emocji. Uczniowie z pewnością będą miło wspominać wycieczkę do Katowic. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wyjazdy! 

Dziękujemy nauczycielom sekcji teorii – p. Marioli Rosół i p. Barbarze Wałach za zorganizowanie wyjazdu oraz  – p. Ewelinie Mrozek i p. Mariannie Lubińskiej za opiekę nad uczniami.

Dziękujemy Radzie Rodziców, która dofinansowała nasz wyjazd do Filharmonii w Katowicach.

 

 • RELACJE

 • Ogłoszenia

 • Zapowiedzi

  • Koncert Muzyki Polskiej

   13 listopada 2018
   17.00

   13 listopada br., w naszej szkole odbędzie się Koncert Muzyki Polskiej w 100 lecie Odzyskania Niepodległości. Rozpoczynamy tradycyjnie o godz. 17.00. W tym dniu...   Więcej

  • Warsztaty wiolonczelowe

   9 listopada 2018

   9 listopada br., w naszej szkole odbędą się warsztaty wiolonczelowe, które poprowadzi p. Anna Banaś. Godziny warsztatów zostaną podane w późniejszym terminie.

  • Warsztaty fletowe

   25 października 2018
   10.30

   25 października 2018 r., w naszej szkole odbędą się warsztaty fletowe, które poprowadzi p. Adrianna Lis. Warsztaty rozpoczną się o godz. 10.30, w sali...   Więcej

© 2015 PSM Racibórz, realizacja: JAPR