Wycieczka organistów

20 maja 2018 r,, uczniowie klasy organów p. Elżbiety Włosek-Żurawieckiej wzięli udział w wycieczce edukacyjnej, w której uczestniczyli także organiści szkoły muzycznej w Rybniku oraz zainteresowani organami pianiści i sympatycy muzyki organowej.

Wycieczka odbyła się kilkuetapowo:

– 1. Etap to wizyta w pracowni organmistrzyni Marty Kogut w Rybniku, która pokazała nam, na czym polega praca konserwatorska organów, które remontuje po części w swojej pracowni, a po części na miejscu czyli w kościele Św. Ducha w Bytomiu. Wszyscy mogli zobaczyć, dotknąć i zadąć w piszczałki organowe, a na koniec dostali po jednej w prezencie!

– 2. Etap to krótka wizyta w jedynym w Europie środkowej Muzeum Organów na Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie również można sprawdzić mechanizm działania traktury mechanicznej organów od nacisku klawisza aż po wydobycie dźwięku, jak również zagrać na niektórych „eksponatach”!

– 3.Etap to koncert organowy organisty ze Szwecji – Nilsa Larssona, który odbył się na nowych organach firmy Schucke w Sali Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Po nim rozmowa z wykonawca i wspólne zdjęcie oraz oględziny organów, nawet z możliwością zagrania na nich paru dźwięków!

– 4. Ostatni etap to wizyta w kościele Św. Ducha w Bytomiu i zobaczenie reszty remontowanych przez Martę Kogut organów.

Wycieczka wywarła na organistach i sympatykach organów niezapomniane wrażenia, gdyż już pytają, czy cdn..?

Galeria

© 2015 PSM Racibórz, realizacja: JAPR