Wieczór Polski w RCK DK „Strzecha” ponownie z udziałem naszych uczniów!

28 maja 2018 roku, o godz. 17:00 w sali widowiskowej RCK DK ,,Strzecha’’ odbył się Wieczór Polski zatytułowany: ,,Społeczna pamięć miejsca i jej historyczne stygmaty w Raciborzu i okolicach’’. Zgromadzeni goście mieli okazję wysłuchać interesującego wykładu prof. dr hab. Mariana Kapicy oraz pana Alfreda Nowaka. Zanim jednak rozpoczął się wykład, miała miejsce część artystyczna w wykonaniu uczniów i nauczycieli naszej szkoły.

Jako pierwszy wystąpił Zespół Muzyki Dawnej prowadzony przez panią Żanetę Ostrowską. Zespół tworzą uczniowie: Maksymilian Bańdura – gitara, Zuzanna Hajduga – skrzypce, Szymon Rostek – skrzypce, Weronika Socha – skrzypce, Mateusz Pisarczyk – instr. Perkusyjne, Emilia Klimża – wiolonczela, Kamila Lazar – obój, oraz nauczyciele: Żaneta Ostrowska – obój oraz Łukasz Ostrowski – puzon. W programie znalazły się dawne utwory polskie: „Wstęp”, „Intrada”, psalm „Błogosławiony człowiek”, oraz utwory stylizowane: „Dwa tańce” oraz „Galiarda w dawnym stylu”. Na koniec części artystycznej, zgromadzona publiczność mogła usłyszeć „Cavatinę” na puzon i fortepian Karola Kurpińskiego, w wykonaniu pana Łukasza Ostrowskiego (puzon) oraz pana dyrektora Piotra Pisarczyka (fortepian).

Prezentowany przez naszych dzielnych reprezentantów program muzyczny spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem zebranej publiczności oraz licznymi gratulacjami tuż po jego zakończeniu.

Wieczory Polskie w DK „Strzecha” są pod patronatem Prezydenta Miasta Racibórz.

Pomysłodawca i organizator: Zbigniew Ciszek – Honorowy Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej

 

© 2015 PSM Racibórz, realizacja: JAPR