Spotkanie z Hansem-Jürgenem Kaiserem

19 września 2018 r. o godz. 16.00, w naszej szkole gościliśmy  niemieckiego organistę: Hansa-Jürgena Kaisera. Spotkanie zorganizowała, poprowadziła, jak również wystąpiła w roli tłumacza – p. Elżbieta Włosek-Żurawiecka.
Hans – Jürgen Kaiser – to wybitny, niemiecki, koncertujący organista, kompozytor i improwizator. Jest absolwentem Szkoły Muzycznej oraz Wyższej Szkoły Muzycznej w Heidelbergu/Mannheim. Wykłada improwizację organową i grę liturgiczną na Uniwersytecie w Mainz, jest pierwszym organistą katedry w Fuldzie. W 2004 został Przewodniczącym niemieckiej Konferencji Profesorów Muzyki Kościelnej.

Podczas spotkania opowiadał o mieście, w którym się urodził, o początkach jego „przygody” z muzyką. Chętnie odpowiadał na pytania zadane przez uczestników spotkania. Zapytany o ulubionych kompozytorów, których utwory grywa na koncertach, odpowiedział, że nie ma kogoś wybranego. Lubi zróżnicowany repertuar i radzi wszystkim, by nigdy nie ograniczali się  do wybierania (zaszufladkowania), jakiegoś kompozytora/ów, czy epoki, etc.

Hans – Jürgen Kaiser to nie tylko doskonały organista, ale także improwizator i kompozytor. 
Na prośbę p. Elżbiety wykonał krótką improwizację jazzową na fortepianie, a później na temat jednej z pieśni kościelnych – na organach.

Spotkanie było kolejnym z cyklu: szkoła Moniuszki – bliżej gwiazd.

 

© 2015 PSM Racibórz, realizacja: JAPR