Szkoła Moniuszki – bliżej gwiazd: Lidia Grychtołówna

31 października 2018 r. , mieliśmy przyjemność spotkać się w naszej szkole z wybitną polską pianistką Lidią Grychtołówną.

Lidia Grychtołówna – urodzona w Rybniku, uczennica Wandy Chmielowskiej i Antoniego Szafranka, związana z katowicką uczelnią muzyczną poprzez osobę Wandy Chmielowskiej, studentka Zbigniewa Drzewieckiego, zdobywczyni m.in. VII miejsca w V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie przybyła na spotkanie w towarzystwie Norberta Prudla, prezesa Towarzystwa Muzycznego im. Braci Szafranków, pianisty i lekarza w jednej osobie.

Za sprawą pani Lidii uczniowie, rodzice oraz pedagodzy otrzymali dużą dawkę muzycznych wrażeń. Kilkoro uczniów – Helena Krowicka, Wojciech Skiba, Laura Górna, Emilia Fita, Wojciech Zapart oraz Eryk Podsiadło – w praktyce skorzystało z uwag pani Lidii, wykonując i pracując nad utworami przygotowywanymi na tegoroczne przesłuchania CEA, pozostali wysłuchali krótkiego recitalu w wykonaniu naszego gościa. Zabrzmiały utwory Fryderyka Chopina, Franciszka Schuberta, a na bis – przepiękny utwór Claude’a Debussy – „Światło księżyca”.

Spotkanie z Lidią Grychtołówną, które było kolejną odsłoną cyklu „Szkoła Moniuszki bliżej Gwiazd” pokazało wszystkim uczestnikom, w jaki sposób muzyka może stać się wspaniałym sposobem na życie, zgodnie ze  słowami Wiesława Myśliwskiego: „Gdy słowa już daremne, myśli daremne, a wyobraźni nie chce się już wyobrażać, jeszcze tylko muzyka. Jeszcze tylko muzyka na ten świat, na to życie”.

Zdjęcia w galerii

 

 

© 2015 PSM Racibórz, realizacja: JAPR