Wyjazd do filharmonii

9.05.2019 r., grupa uczniów starszych klas, wybrała się razem z nauczycielami teorii do Filharmonii Ślaskiej w Katowicach, na koncert: Młoda Filharmonia – w dwusetną rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. Był to kolejny punkt, jaki realizuje nasza szkoła w celu uczczenia naszego patrona z okazji Roku Moniuszki.

Wystąpili dla nas:

 • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
 • Wojciech Pławner – dyrygent
 • Studenci Instytutu Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach:
  Małgorzata Działo – sopran
  Paula Kluczna – mezzosopran
  Karolina Pawula – sopran
  Dorota Strączek – mezzosopran
  Zheng Cong – tenor 
  Jakub Szmidt – bas
  Patryk Wyborski – baryton 
  Adrian Janus – baryton

Usłyszeliśmy następujące utwory, które wspaniale nam przybliżyła słownie pani Regina Gowarzewska:

 • Uwertura do opery Hrabina
 • Aria Miecznika z opery Straszny dwór
 • Duet Hanny i Jadwigi z opery Straszny Dwór
 •  Pieśń Stanisława z opery Verbum nobile
 • Aria Jadwigi z opery Straszny dwór
 • Aria Hanny z opery Straszny dwór
 • Aria Jontka z opery Halka
 •  Tańce góralskie z opery Halka

Wielkim zaskoczeniem dla wszystkich był występ Zheng Cong – studenta z Chin, który wykonał dla nas Arię Jontka – oczywiście w naszym ojczystym języku. Artysta poradził sobie doskonale z językiem polskim.

Przeżyliśmy wspaniałe chwile z muzyką S. Moniuszki – poznaliśmy bliżej jego osobę oraz utwory. Mimo brzydkiej pogody i nieustannego deszczu humory nam dopisywały i uczniom trudno było się rozstać po przyjeździe do Raciborza.

Dziękujemy nauczycielom: p. Martynie Kalus-Cholewa, p. Marioli Rosół oraz p. Barbarze Wałach za zorganizowanie wyjazdu i opiekę nad uczniami oraz
Radzie Rodziców za dofinansowanie autobusu.

Miesiąc wcześniej, bo 12.04.2019 r., filharmonię odwiedzili także uczniowie klasy organów – p. Elżbiety Włosek-Żurawieckiej. Tego dnia bowiem, w sali Filharmonii Ślaskiej w Katowicach, miał miejsce wyjątkowy koncert. Wykonane zostało w całości oratorium J. F. Haendla: „Mesjasz” – w 3 częściach: I składająca się z 22 utworów muzycznych, która prezentuje Proroctwo i Narodzenie Pańskie, II  (23 utwory) – Ukrzyżowanie i Zmartwychwstanie, a III (11 utworów) – obietnice Odkupienia. W sumie koncert składał się z 56 utworów instrumentalnych i wokalno-instrumentalnych (chóry, recytatywy i arie), a czas trwania koncertu to ponad 2,5 godziny muzyki! Chór i orkiestrę kameralną Filharmonii Śl. wraz z solistami, poprowadził cieszący się sławą międzynarodową organista i klawesynista – Marek Toporowski, profesor Akademii Muz. w Katowicach, Warszawie i Krakowie. Nic dziwnego, że słynne „Alleluja” zabrzmiało aż 2 razy – również na bis – przy stojacej postawie słuchaczy! To była uczta duchowa, której uczniowie: Victoria Groeger, Łukasz Sbeczka, Rafał Potracki i Paweł Stroka nie zapomną do konca życia!

© 2015 PSM Racibórz, realizacja: JAPR